Igaz Dóra: Egy fiú a csapatból
Sokszor vita tárgyát képezi, hogy az emberi történelem egy-egy vészkorszakát, megmagyarázhatatlan eseményei mikor tanítsuk, mikor beszéljünk róluk a gyerekeinknek. Olyan témákról van szó, amikről mi magunk felnőttek sem szívesen beszélünk. Holokauszt, első és második világháború, gyarmatosítások, keresztes hadjáratok, csakhogy néhány ilyen eseményt említsek a történelemből. Megpróbáljuk a gyerekeinket mindentől megóvni a szépre és jóra tanítjuk őket. De mindig eljön az a kritikus pillanat amikor beszélnünk kell arról, hogy nem minden ember jó, hogy az emberek szörnyű dolgokat is képesek elkövetni egymással szemben, hogy nem vagyunk tökéletesek és ha nem vigyázunk akkor rettentő dolgokra is képesek vagyunk.
Igaz Dóra ifjúsági regényében nem kevesebbre vállalkozott, mint, hogy fiatal olvasóknak (kb. 13-14 éveseknek) mutatja be a 20. századi magyar történelem vészkorszakát, a magyar holokausztot, amikor magyar zsidókat deportáltak Magyarországról. Az indító kép is nagyon fontos a könyvben hiszen a gyerekek játszanak és hülyéskednek egymással, ahol elhangzanak olyan mondatok is, hogy "kerülnél haláltáborba" vagy "Hitler elintézne" és számomra félelmetes volt, hogy ők nem akarták bántani egymást, sőt egyenesen viccesek ezek a mondatok számukra, fogalmuk sincsen ezeknek a mondatoknak a súlyosságáról.
Sajnos hasonló személyes tapasztalatom is van. A minap a második fiam jött haza az iskolából és a kocsiban az élményei mesélése közben megemlítette, hogy az iskola mellett lévő romos épületet úgy hívják, hogy "migráncs ház". Egyből megkérdeztem tőle, hogy tudja-e hogy mit jelent ez a szó. Természetesen nem tudta. De fontosnak tartottam, hogy az ő nyelvén megpróbáljam elmagyarázni, hogy ez mit is jelent. Erre kiválóan alkalmas Ceri Roberts: Menekültek és migránsok című gyerekkönyve. A lényeg az, hogy a számunkra felnőttek számára kellemetlen témákat nem söpörhetjük a szőnyeg alá, igenis beszélnünk kell róluk.
A történet folytatásában egy nagypapa elbeszéléséből megismerhetjük a korabeli barátait, focistatársait. Majd arra is fény derül, hogy hogyan vitték el zsidó származású pajtásukat. A regényben hangsúlyosan megjelenik az emberi közöny is, mint társadalmi probléma, ami napjaink társadalmát is súlyosan érinti.
Igaz Dóra egy komoly hangvételű, közérthető ifjúsági regényt tett le elénk. Nagyon bátran és jól nyúlt hozzá egy nehéz történelmi problémához.Törekednünk kell arra, hogy ne csak egy fiú legyünk a "nagy csapatból" hanem hogy a csapat azt jelentse, hogy egyek vagyunk. Ha azt gondoljuk, hogy rossz dolgokról nem beszélünk, mert azt hisszük, hogy akkor meg sem történt, akkor pont azoknak az érdekeit fogjuk támogatni akik rosszul cselekszenek.
Jó olvasást!